Nigdy nie uda nam się zrozumieć narodu i jego kultury bez znajomości chociażby podstaw historii. Dlatego zachęcamy Was do poznawania dawnych dziejów Włoch, historii najnowszej i życiorysów wybitnych mieszkańców Italii. Na poziomach początkujących możecie czytać/słuchać/oglądać po polsku. Na wyższych poziomach można najpierw poszperać w materiałach w naszym języku, a potem zapoznać się z tymi włoskimi. Aby Was zmotywować do regularnych spotkań z historią co miesiąc zamieszczamy przynajmniej jeden wpis historyczny.

Dziś przyjrzymy się bliżej sprawom fundamentalnym dla włoskiej kultury i włoskości w ogóle. Będzie o historii makaronu.

Wszystko o makaronach znajdziecie na stronie… pasta.it :) Np. coś o historii: http://www.pasta.it/storia.htm Zachęcamy do obejrzenia całej strony, znajdziecie tu także dane statystyczne o spożyciu makaronów na świecie, poradnik jak rozpoznać dobry makaron, informacje o walorach odżywczych i zdrowotnych, a także przepisy na makron domowy i na dania z makaronów kupionych w sklepie.Przepisy podzielone są pod względem czasu przygotowania dania, rodzaju makaronu, jest też sekcja poświęcona daniom wegetariańskim.

Wiem, że będzie Was kusiło, aby nacisnąć “In English please”, ale nie róbcie tego! Poszperajcie na stronie w wersji włoskiej.

Poza tym nauczycie się rozróżniać różne typy makaronu, a jeśli wybieracie się do Włoch, strona podpowie, jakie miasta warto odwiedzić ze względu na wydarzenia kulinarne i kulturalne związane z pastą.

 

Bardzo ciekawa audycja radiowa o historii makaronu: http://www.radio.rai.it/podcast/A0096849.mp3

 

I jeszcze film o tym, jak się robi makaron. Najpierw nam o tym opowiedzą, a potem pokażą, dlatego osoby początkujące prosimy o cierpliwe obejrzenie, nawet jeśli zrozumienie okaże się trudne.

http://www.youtube.com/watch?v=LECAoJk83Mw


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress