Nigdy nie uda nam się zrozumieć narodu i jego kultury bez znajomości chociażby podstaw historii. Dlatego zachęcamy Was do poznawania dawnych dziejów Włoch, historii najnowszej i życiorysów wybitnych mieszkańców Italii. Na poziomach początkujących możecie czytać/słuchać/oglądać po polsku. Na wyższych poziomach można najpierw poszperać w materiałach w naszym języku, a potem zapoznać się z tymi włoskimi. Aby Was zmotywować do regularnych spotkań z historią co miesiąc zamieszczamy przynajmniej jeden wpis historyczny.

Na początek:

Maria Montessori (1870 – 1952) była niezwykłą kobietą, nie tylko twórczynią innowacyjnych metod edukacyjnych (stosowanych i rozwijanych do dziś), była także pierwszą włoską lekarką. Łamała zasady i konwenanse, działała w oparciu o metody naukowe,  a nie przesądy, przyczyniła się do zmiany w postrzeganiu dzieci niepełnosprawnych i ich edukacji. Fascynująca postać, odważna kobieta, dziś znana i podziwiana na całym świecie. Szkoły według jej metody są obecne także w Polsce. Dziś pokażemy Wam najciekawsze materiały o Marii Montessori.

Maria Montessori była jedyną kobietą, której wizerunek umieszczono na włoskiej walucie narodowej (do 2002, wprowadzenia EURO) =>

 

Zapraszamy Was na film dokumentalny włoskiej telewizji RAI 3, przygotowany w ramach serii Correva l’anno (4 części)

 

http://www.youtube.com/watch?v=MHffIX49ano&feature=channel&list=UL

Dalsze części i więcej materiałów => kliknijcie niżej w słowo “więcej”

http://www.youtube.com/watch?v=ltwQ1ykpga4

http://www.youtube.com/watch?v=lEA0qmi217E

http://www.youtube.com/watch?v=diX91H2lBdc

 

Miłośnikom radia polecamy audycję o Montessori z RAI 3, zeszłorocznej serii Tre Colori. Program można zgrać i słuchać wszędzie, w autobusie, samochodzie, podczas joggingu. Polecamy.

Program do posłuchania/ściągnięcia tutaj.

 

O Marii Montessori powstał także serial fabularny, może będziecie mieli możliwość go obejrzeć, niestety nie jest udostępniony w sieci:

http://www.fiction.mediaset.it/maria-montessori/stagione-1/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress