Oto prosta symulacja kosztów tygodniowego kursu włoskiego we Włoszech wraz kosztami pozalekcyjnymi (zakwaterowanie, jedzenie). Zakładam, że jedzie jedna osoba na 6 dni. Jadąc w dwójkę można dużo zaoszczędzić na zakwaterowaniu, w hotelach zdarza się, że cena za jedynkę i dwójkę jest niemal identyczna.

Jako przykład posłuży nam konkretna szkoła, Accademia Studioitalia z Rzymu. Wybrałam tę szkołę z kilku powodów:

  • po prostu ją lubię :)
  • współpracujemy z nią od lat, wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z ich kursów
  • jest wiele tanich lotów z Polski do Rzymu, z różnych miast
  • szkoła jest duża, kursy na wszystkich poziomach zaawansowania zaczynają się w niej co tydzień w poniedziałek, przez cały rok. W związku z tym można tam jechać poza sezonem wakacyjnym.

W tekście przedstawiam kilka opcji cenowych, do ogólnego podsumowania biorę pod uwagę najtańsze rozwiązanie możliwe do zaakceptowania dla mojego “statystycznego” Słuchacza.

 

KURS: 210 EURO

Opłata wstępna/wpisowe (obowiązuje w większości szkół, jest to opłata jednrazowa i nie zmienia się jeśli zostaniecie na kursie więcej tygodni): 60 EURO

Tygodniowy kurs włoskiego (20 godzin, zajęcia od poniedziałku do piątku 9:15-12:30) 150 EURO (plus zniżka na hasło AL DENTE)

 

ZAKWATEROWANIE: 200 EURO

Ceny hoteli zależą od miesiąca wyjazdu. Najniższe znajdziecie rezerwując z dużym wyprzedzeniem, na okres od listopada do kwietnia.

Najtańszą opcją mieszkaniową jest łóżko w wieloosobowym pokoju w hostelu. Za 6 nocy można zapłacić nawet poniżej 50 EURO. Jak wszędzie na świecie, hostele bywają różne, warto poczytać opinie. Opcja raczej studencka.

Przez stronę Airb&b można znaleźć np. pokój w mieszkaniu z włoską rodziną nawet za 10 EURO za noc. Nie będzie to jednak mieszkanie w centrum, blisko szkoły. Warto wziąć pod uwagę czas i koszt przejazdów, a także związane z tym niedogodności. 

Zakwaterowanie organizowane przez szkołę Accademia Studioitalia (przyjazd w niedzielę, wymeldowanie w sobotę, 6 nocy) 180 EURO w pokoju dwuosobowym. 250 EURO pokój pojedynczy.

Pokój jednoosobowy z łazienką, hotel położony w pobliżu szkoły kosztuje na portalu booking.com za 6 nocy 160-200 EURO.

 

JEDZENIE: 120 EURO

Na jedzeniu można zaoszczędzić, ale czy na pewno chcecie? ;-)

Pizzę można zjeść za 5-12 euro, obiad w trattorii/niezbyt eleganckiej restauracji ok. 15 EURO.

Jeśli jecie dużo, dobrą opcją może być “all you can eat” (można jeść do woli za jednorazową opłatą). Ok. 15 EURO.

Wiele lokali ma też specjalne promocje cenowe w określonych godzinach, warto zapytać na miejscu w szkole lub gospodarzy mieszkania/na recepcji hotelu.

Opcja ekstremalnie oszczędna: we włoskich marketach można kupić pizzę/foccacię na kawałki, spory kawałek, którym każdy się naje, kosztuje 2-3 EURO.

Jeśli wynajmiecie pokój/mieszkanie z możliwością gotowania, na pewno uda się zaoszczędzić jeszcze więcej.

 

TRANSPORT: lot 100 EURO + 40 EURO na miejscu

Tanie loty do Rzymu można znaleźć z prawie każdego lotniska w Polsce. Ceny to nawet 80 PLN w obie strony, z bagażem podręcznym (do 10/15 kg w zależności od przewoźnika). Na biletach lotniczych można naprawdę zaoszczędzić przy odrobinie szczęścia i cierpliwości. Najczęściej za lot w dwie strony do Rzymu kosztuje od 200 do 400 PLN. Pamiętajcie jednak:

  • bagaż podręczny musi mieć odpowiednie wymiary i wagę (chociaż nigdy nie zdarzyło mi się, aby ważono mi walizkę wnoszoną na pokład). Jeśli chcecie wziąć więcej ubrań, przywieźć pamiątki, warto kupić od razu bagaż rejestrowany. W bagażu podręcznym obowiązują też ograniczenia jeśli chodzi o przewóz płynów (kosmetyki, wino itp.)
  • sprawdźcie godzinę wylotu przed zakupem biletu. Czy będziecie mieli jak się dostać na lotnisko (wylot o 6:00 rano oznacza, że musicie tam być najpóźniej przed 5:00). Zależnie od tego, jak daleko od lotniska mieszkacie, trzeba doliczyć koszt parkingu na tydzień (przy Okęciu ok. 100 PLN za 7 dni). Być może trzeba doliczyć nocleg w hotelu przy lotnisku.

Dojazd z lotniska do centrum Rzymu: ok. 5-8 EURO w jedną stronę.

W Rzymie: bilet tygodniowy na wszystkie środki transportu publicznego kosztuje 24 EURO. Jeśli wynajmiecie pokój w centrum Rzymu, bilet tygodniowy będzie zbędny. Kto lubi chodzić, może zwiedzić miasto pieszo (lub korzystając z biletów jednorazowych za 1,5 EURO).

 

WYJŚCIA/ROZRYWKA

W Rzymie jest wiele atrakcji dostępnych za darmo. Wstęp i zwiedzanie kościołów i parków jest bezpłatne. Szkoła Accademia Studioitalia organizuje darmowe spotkania po lekcjach dla swoich Słuchaczy. Podobnie wiele innych dużych i małych szkół we Włoszech. W tym tekście interesuje nas wersja ekonomiczna, dlatego płatne muzea, kino, zakupy pomijamy.  

RAZEM: 670 EURO za tydzień, w tym: nocleg w jednoosobowym pokoju z łazienką, hotel w pobliżu szkoły, lot, przejazdy na miejscu, grupowy kurs włoskiego 5 dni po 4 godziny, jedzenie (jeden posiłek w niedrogiej restauracji dziennie + zakupy w markecie na śniadanie/kolację).
Jest to kwota orientacyjna, przy odrobienie cierpliwości i dobrego planowania można zaoszczędzić na wszystkim poza kursem.

Autorka: Katarzyna Ciszewska, uczy włoskiego w szkole AL DENTE 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress