10 sposób na samodzielną naukę włoskiego w wakacje

1

Wpis powstał z myślą o moich Słuchaczkach i Słuchaczach, którzy w sierpniu nie mają zajęć,  a nie chcą tracić kontaktu z włoskim. Wakacje to doskonała okazja do wypróbowania dostępnych online narzędzi do nauki. Nawet jeśli to będzie ten pierwszy raz. Spróbujcie wszystkiego, na pewno coś Wam się spodoba! Najważniejsze to się nie zniechęcać. Tak, niektóre strony mają menu częściowo po angielsku – no trudno! Jestem pewna, że sobie poradzicie. I tak, niektóre strony są płatne – ale wszystkie mają wersję darmową (okrojony dostęp czasowy lub funkcjonalność). Ale i tak można z nich korzystać!

Zaczynamy.

Sposób 1: Na kurs językowy online

Najpopularniejsze Duolingo ma wiernych fanów i śmiertelnych wrogów. Jest to darmowy kurs włoskiego dostępny jako strona internetowa i aplikacja na telefon/tablet. Aby z niego skorzystać trzeba znać angielski.

indeks

Adres strony: https://www.duolingo.com/

Właściciele iphonów mogą dodatkowo korzystać z aplikacji typu fiszki:

https://tinycards.duolingo.com/

Inne kursy online i strony, z których korzystają i polecają nasi Słuchacze:

https://www.lingq.com/

https://www.busuu.com/pl/

http://www.wloski.slowka.pl/ – codziennie włoskie słówko

Sposób 2: Na pisarza

Jeśli lubicie pisać w językach obcych, polecam stronę http://lang-8.com/ (dostępna po polsku). Zamieszczacie napisany przez Was tekst, a rodzimi użytkownicy języka sprawdzają go i poprawiają błędy. Za darmo. W zamian za pomoc Wy możecie sprawdzić teksty osób uczących się polskiego. Sama korzystam z tej strony i gorąco polecam.

maxresdefault

Sposób 3: Na czytelnika

Jeśli lubicie czytać, koniecznie spróbujcie https://bliubliu.com/. Algorytm strony dobierze Wam włoskie teksty odpowiedniej trudności. Ćwiczenia, gry itp. pozwolą bezboleśnie nauczyć się słówek. Włoska wersja strony do prawie każdego tekstu ma nagrania audio (ponieważ strony jest Włochem).

Opis projektu: http://www.jezykiobcejakigdzie.pl/rekomendowany-program-do-nauki-jezykow-obcych-bliu-bliu/

Ze strony można korzystać za darmo przez określoną ilość minut jednorazowo. Nieograniczony dostęp w płatnej wersji premium. Przyda się znajomość podstawowych słów po angielsku (interfejs jest w tym języku).

 bliubliu1

Jeśli jesteście zaawansowani i chcecie poczytać włoską literaturę, polecam projekt Liber Liber. Mnóstwo klasyki (również przetłumaczonej na włoski) w formie e-booków i audiobooków. Wszystko dostępne za darmo (zostaniecie poproszeni o dobrowolną darowiznę na rzecz dalszego rozwoju projektu).

http://www.liberliber.it/

A jeśli chcecie poczytać włoskie gazety, tu znajdziecie listę dzienników. Krajowych, regionalnych, do wyboru do koloru. https://it.wikipedia.org/wiki/Quotidiani_in_Italia

Sposób 4: Na Facebook

Jak jest z Facebookiem, każdy wie. Niby nie korzystamy, a ciągle tam siedzimy. W związku z tym, zamiast zaklinać rzeczywistość, proponuję zapełnić swoją tablicę językiem włoskim. Kliknijcie LUBIĘ TO italofilskim blogom (lista niżej), włoskim dziennikom (lista wyżej) i ustawcie sobie opcję “wyświetlaj najpierw”. Dzięki temu każde wejście na Facebooka będzie oznaczało przymusowe przeczytanie chociaż tytułów po włosku.

Dobrym pomysłem jest też zmiana języka, w jakim używacie portali społecznościowych czy poczty, na włoski.

 login-facebook

Sposób 5: Na Youtubera

Na Youtube w ostatnich latach powstało bardzo wiele kanałów promujących język i kulturę Włoch. Znajdziecie je z łatwością (wystarczy wpisać: italiano, studiare italiano, italiano per stranieri).

Lista moich faworytów:

1. Edilingua

https://www.youtube.com/user/Edilingua

Kanał wydawnictwa Edilingua. Znajdziecie tu filmy dobrane poziomem do najpopularniejszych metod wydawnictwa (Nuovo Progetto Italiano, Arrivederci).

2. Alma Edizioni

https://www.youtube.com/user/almatvitaliano

Alma też ma swój kanał, ale prawie każdy film urywa się w połowie, zapraszając na stronę alma.tv. Gdzie w darmowej wersji możemy obejrzeć część filmów do Nuovo Espresso, Nuovo Magari i innych metod wydawnictwa.

3. Italiano Automatico

Znany chyba wszystkim Alberto, tłumaczy wyrażenia idiomatyczne i motywuje.

https://www.youtube.com/user/ITALIANOAUTOMATICO

4. Sgrammaticando

https://www.youtube.com/user/sgrammaticando

Kanał powstał z myślą o Włochach źle używających własnego języka, dlatego pierwsze filmy mogą Wam się wydać trudne. Kolejne omawiają prostsze rzeczy: powiedzenia, gramatykę, słówka.

5. One World Italiano

https://www.youtube.com/channel/UCVGo10hbyIyD6cbz3Jm3aoQ

Charyzmatyczna Veronica przeprowadza kilkadziesiąt lekcji włoskiego. Im nowszy film tym lepsza jakość dźwięku i obrazu.

Dla znających angielski lista najlepszych kanałów do nauki włoskiego TUTAJ.

Top-10-YouTube-Channels-for-Learning-Italian

Sposób 6: Na tradycyjne ćwiczenia gramatyczno-leksykalne 

Polecam strony:

http://parliamoitaliano.altervista.org/

http://www.impariamoitaliano.com/indexlessico.htm#openModal

http://www.languageguide.org/italian/vocabulary/

http://www.oneworlditaliano.com/

Sposób 7: Na mola książkowego

Dla kochających papier. Praktycznie w każdej księgarni znajdziecie książki wydawnictwa Edgard. Niektórzy je uwielbiają, inni nie cierpią, najlepiej sprawdźcie sami (na stronie możecie przejrzeć fragmenty gratis)

http://www.jezykiobce.pl/wloski,c6.html

 Zachęcam też do odwiedzenia włoskiej księgarni online: http://italicus.com.pl/

italicus_logo

Sposób 8: Na gazety i czasopisma

W Łodzi w Empikach można kupić włoskie gazety “L’Espresso“, różne tytuły o modzie, kuchni, o ślubach, fryzurach, wyposażeniu wnętrz. Znajdziecie je na półkach tematycznych obok polskich tytułów.

Istnieją też gazety dla uczących się włoskiego. Niedrogie i fajne. Również dostępne w Empikach i przez internet.

Gazzetta Italia https://www.facebook.com/gazzettaitalia/

Italia mi piace http://italiamipiace.pl/

 

Sposób 9: Na słuchacza

Radio to moje ukochane medium. Jest tyle stacji radiowych, że każdy znajdzie coś dla siebie. Początkującym polecam podcasty dla uczących się włoskiego https://passaparola.pl/duzo-sluchania-po-wlosku/

Każdy może też słuchać komercyjnych stacji włoskich. Największą popularnością cieszą się Radio Italia (grają tylko włoską muzykę), Kiss Kiss, RTL 102.5

Bardziej zaawansowanym polecam radio RAI. Na pewno znajdziecie program dla siebie. Jeśli kochacie książki, polecam Fahrenheit, jeśli kochacie naukę i jesteście ciekawi świata Radio 3 Scienza, trochę światowej polityki w Radio 3 Mondo, dla każdego coś ciekawego w audycji WikiRadio

Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie interesujących nas programów, aby później słuchać ich z przyjemnością i codziennie.

 

Sposób 10: Na skróty

Czyli jeśli lubicie czytać o Włoszech po polsku. Lub chcecie w ten sposób uspokoić sumienie, że jednak coś robicie w wakacje. W takim wypadku polecam blogi. Znajdziecie ich dziesiątki, od typowo podróżniczych po językowe. Tutaj nawet klasyfikacja:

http://obserwatore.eu/o-wloszech/ulubione-blogi-wloszech/

http://italiapozaszlakiem.blog.pl/najlepsze-blogi-o-wloszech-2015-wg-italia-poza-szlakiem/

Osobiście czasami czytam:

http://www.primocappuccino.pl/

https://www.wloskielove.pl/

 

Zachęcam do testowania wszystkich sposobów. Powodzenia!

Katarzyna Ciszewska, Szkoła Języka Włoskiego AL DENTE

Dodaj komentarz

Witaj!

Uczysz włoskiego? Siebie lub innych? PassaParola to blog stworzony z myślą o Tobie.
Znajdziesz tu ciekawe strony i aplikacje do nauki, pomysły na wykorzystanie materiałów autentycznych, informacje o certyfikatach, kursach dla nauczycieli, wyzwania czytelnicze i inne dla uczących się włoskiego.
Kontakt: biuro@wloski.org
Social media:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress