Certyfikat Celi 3 (poziom B2) – 3 przydatne książki

C

Szykujecie się do CELI 3? Na pewno wiecie, że Uniwersytet dla obcokrajowców w Perugii od 10 lat nie udostępnia już past papers, czyli egzaminów z wcześniejszych lat. Dostępne są jedynie lata 2003-2007. Na szczęście pojawiły się książki pomocne w przygotowaniach do egzaminu. Oto trzy z nich dostępne w Polsce.

 

Come prepararsi all’esame del CELI 3, Guerra Edizioni

https://www.guerra-edizioni.com/books/index.cfm?node=0,1,22,1006,168,737

Najpopularniejsza książka dostępna na rynku od lat. Składa się z czterech przykładowych egzaminów (łącznie z egzaminem z słuchania, załączono CD). Do tego 10 stron informacji o egzaminie i technikach rozwiązywania ćwiczeń, a na końcu dodatkowe materiały do ćwiczeń pod egzamin ustny (zdjęcia, teksty do streszczenia). Znajdziecie tu też bardzo przydatne informacje o punktowaniu poszczególnych zadań przez egzaminatorów (za niektóre błędne odpowiedzi przyznawane są punkty ujemne).

Autorki książki to te same osoby, które przygotowują prawdziwe egzaminy, dlatego dobrze się zmierzyć z ich propozycjami. Nasi słuchacze przystępujący do CELI 3 w ostatnich sesjach zawsze mieli wrażenie, że rzeczywisty egzamin był prostszy od zadań przedstawionych w tej książce. Możecie więc użyć jej jako ostatecznego testu, jeśli dobrze Wam pójdzie, najprawdopodobniej również CELI zdanie bez problemu.

 

Preparazione al CELI 3, Edilingua

http://www.edilingua.it/it-it/Prodotti.aspx?ElementID=c0624d24-51bd-47bd-8032-38375f17c5c5

 

Pozycja nowsza, o połowę tańsza od “Come preparasi all’esame deli CELI 3”, według wydawcy zawiera materiał odpowiadający 10 pełnym egzaminom. Rzeczywiście, znajdziecie w niej ogromną ilość ćwiczeń gramatycznych, czytanek i zadań do napisania, pod tym względem niezastąpiona. Nowa wersja zawiera też płytę CD: https://www.edilingua.it/it-it/Prodotti.aspx?ElementID=c0624d24-51bd-47bd-8032-38375f17c5c5

 

Facciamo il CELI 3, Hoepli

http://www.hoepli.it/libro/facciamo-il-celi-3-manuale-di-preparazione-allesame-celi-3-con-cd-audio/9788820362829.html

Mój faworyt. Książka idealna dla osób samodzielnie przygotowujących się do CELI 3. Zawiera mnóstwo porad dotyczących egzaminu, opisy strategii egzaminacyjnych do każdej części CELI, przykłady wypowiedzi ustnych i pisemnych. Poza tym sporo ćwiczeń, również do słuchania (załączono DVD audio). Jest naprawdę dobrze zrobiona. Autorka sugeruje, ile czasu poświęcić na każde ćwiczenie, pokazuje jak napisać streszczenie, list, jak zacząć wypowiedź podczas egzaminu ustnego, jak opisać zdjęcie.

 

Dodatkowe ćwiczenia?

Jeśli poszukujecie dodatkowych ćwiczeń, polecam serię książek “202 esercizi” wydawnictwa Edizioni Alpha e Beta Edizioni Dilit. Typy ćwiczeń przypominają te znane z CELI, a sama książka na pewno będzie dla Was wyzwaniem. Większość ćwiczeń jest dosyć trudna.

http://www.edizionialphabeta.it/it/Book/202-esercizi-d-italiano-a1-a2-b1-b2-c1-c2/OP-202Esercizi

 

Jeśli znacie inne warte uwagi książki lub chcecie podzielić się wrażeniami z egzaminu i przygotowań, piszcie: biuro@wloski.org

Katarzyna Ciszewska

Autorka jest lektorką włoskiego w szkole AL DENTE  w Łodzi, posiada uprawnienia egzaminatorki CELI, ma również doświadczenie jako zdająca (CELI 3, CELI 5 z oceną A).

 

2 komentarze

  • Czy wg autorki powyższe pozycje nadal utrzymują swoją wartość edukacyjną? Facciami il Celi 3 powstało 14 lat temu. Wiem, że niewiele się zmieniło w zakresie samego języka, ale może w sposobie egzaminowania…

    • Struktura egzaminu nie zmieniła się.
      Jeśli zaś chodzi o poziom. Uniwersytet w Perugii nie publikuje egzaminów z poprzednich lat (past papers) od 2007 roku, dlatego trudno porównać teksty z samych egzaminów do tych z książek. Z doświadczeń moich słuchaczy wynika, że obecnie rzeczywiste egzaminy są nieco łatwiejsze niż ćwiczenia z wymienionych podręczników.
      “Facciamo il CELI 3” wg moich informacji jest dostępne od 2014 roku. https://www.ibs.it/facciamo-celi-3-manuale-di-libro-marida-muscolino/e/9788820362829 Jest to bardzo użytczna książka, pełna praktycznych porad.

Autor: admin

Witaj!

Uczysz włoskiego? Siebie lub innych? PassaParola to blog stworzony z myślą o Tobie.
Znajdziesz tu ciekawe strony i aplikacje do nauki, pomysły na wykorzystanie materiałów autentycznych, informacje o certyfikatach, kursach dla nauczycieli, wyzwania czytelnicze i inne dla uczących się włoskiego.
Kontakt: biuro@wloski.org
Social media:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress