Egzamin CELI – warto pamiętać

E

Garść porad i informacji technicznych dla zdających egzaminy CELI na wszystkich poziomach.

Od sesji marcowej 2019 nie ma już punktów ujemnych na żadnej części egzaminu. Opłaca się więc strzelać. Źródło informacji: https://www.cvcl.it/categorie/categoria-6?explicit=SI

Na egzamin należy przyjść z ważnym dokumentem tożsamości: dowód osobisty lub paszport.

Na egzaminie należy pisać długopisem (niebieskim lub czarnym). Nie wolno pisać ołówkiem.

Oceniane są tylko i wyłącznie fogli delle risposte, czyli karty odpowiedzi, które dostaniecie w kopercie na początku egzaminu. To, co napiszecie na innych kartkach nie będzie brane pod uwagę, dlatego tak ważne jest dobre rozplanowanie czasu i przepisanie wszystkiego na fogli delle risposte lub pisanie od razu na nich.

Pamietajcie o wpisaniu imienia i nazwiska na fogli delle risposte i podpisaniu się wszędzie tam, gdzie jest to wymagane:

Na dole zdjęcia widać też, jak należy zakreślać kwadraciki odpowiedzi. To bardzo ważne, bo Wasze odpowiedzi będzie sprawdzać maszyna. Zamazujemy więc dokładnie.

Zanim wybierzecie odpowiedź, zastanówcie się dobrze. Nie ma możliwości poprawienia błędnej odpowiedzi, przekreślenia jej (jak wyżej, karty są przepuszczane przez maszynę i takie odpowiedzi nie będą uznane). Nie można też używać korektora.

W części poświęconej pisaniu z każdego zestawu wypracowań należy wybrać i napisać tylko jedno. Bardzo ważne: na foglio delle risposte wpisujemy numer wybranego zadania. W sekcji: Indicare il numero del compito scelto na górze strony. Bo skąd egzaminator sprawdzający ma wiedzieć, na który temat piszecie? :)

I jeszcze jedna informacja dotycząca egzaminu pisemnego. Słowa nie są bardzo dokładnie liczone przez egzaminatorów, więc jeśli napiszecie 10 słów za mało lub za dużo to naprawdę nie ma się czym przejmować.

Podczas trwania egzaminu nie można wychodzić z sali. Gdybyście musieli wyjść, w wyjątkowych wypadkach jest to możliwe po upływie najmniej godziny od rozpoczęcia danej części egzaminu. W sali należy pozostawić wszystkie swoje rzeczy. 

Po zakończeniu danej części egzaminu karty odpowiedzi fogli delle risposte wkładamy do koperty. Nie wolno ich już potem wyjmować. Koperta pozostaje w zamkniętej sali. Należy zakleić kopertę na sam koniec egzaminu pisemnego. Zamknięta koperta wysyłana jest do Perugii. 

Każdy zdający otrzymuje numer MATRICOLA. Należy go zapisać, posłuży bowiem do logowania się na stronie cvcl.it w celu sprawdzenia wyników egzaminu. Zdając w przyszłości egzaminy CELI należy posługiwać się tym samym numerem matricola.

Podczas egzaminu nie można rozmawiać z innymi zdającymi, korzystać z żadnych pomocy naukowych, słowników czy urządzeń typu komórka, tablet.

Wyniki: dostępne na stronie CVCL w terminie do 3 miesięcy od daty egzaminu. Certyfikaty są przesyłane do centrów egzaminacyjnych po około pół roku po ogłoszeniu wyników.

Pytania dotyczące przebiegu egzaminu CELI? Piszcie: biuro@wloski.org

Dodaj komentarz

Autor: admin

Witaj!

Uczysz włoskiego? Siebie lub innych? PassaParola to blog stworzony z myślą o Tobie.
Znajdziesz tu ciekawe strony i aplikacje do nauki, pomysły na wykorzystanie materiałów autentycznych, informacje o certyfikatach, kursach dla nauczycieli, wyzwania czytelnicze i inne dla uczących się włoskiego.
Kontakt: biuro@wloski.org
Social media:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress