Giornata di formazione per insegnanti di italiano L2 ALMA Edizioni – czy warto?

G

 

1 czerwca 2019 miałam okazję wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez wydawnictwo Alma Edizioni “Giornata di formazione per insegnanti di italiano L2”. Jest to spotkanie dla nauczycieli języka włoskiego, w tym roku odbyło się w Rzymie i kilka dni wcześniej w Mediolanie. Ja uczestniczyłam w spotkaniu rzymskim w Centro Convegni Palazzetto delle Carte Geografiche. Bardzo ciekawe miejsce:

 

Dlaczego warto wziąć udział w takim wydarzeniu?

  • Jest darmowe. Daty są znane z dużym wyprzedzeniem, można wkomponować ten dzień w dłuższy pobyt we Włoszech lub polować na tanie loty.
  • Uczestnicy otrzymują gratis wybraną książkę (w tym roku było to Nuovo Espresso 6 lub Nuovo Espresso Canzoni).
  • Wydawnicto organizuje takie wydarzenia w celach promocyjnych, ale prezentowane treści były naprawdę wartościowe, a prelegenci z najwyższej półki. Wśród nich Fabio Caon z Uniwersytetu Ca’ Foscari, znany z popularnych filmików na YouTube o włoskich gestach, autorki Nuovo Espresso 6 Michela Guida i Chiara Pegoraro z bardzo ciekawą prezentacją nt. poziomu C2 czy fantastyczny Giorgio Massei z opowieścią o organizacji pracy w klasie.
  • Włoskie spotkania dla nauczycieli zawsze mają charakter mniej lub bardziej warsztatowy. Dla uczestników oznacza to, że będę musieli pracować w parach/grupach i na pewno poznają się nawzajem. Jest to oczywiście stresujące, szczególnie kiedy jest się jednym z niewielu nie-Włochów na sali. Ale czy może być lepsza okazja do nawiązania takich kontaktów?
  • Nauczyciele włoskiego w Polsce mają bardzo mało okazji do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, możemy tylko pozazdorścić anglistom czy germanistom ilości wydarzeń dedykowanych. Dzień z Almą to okazja do ćwiczenia swojego języka (zapewniam, że dla większości z nas nauczycieli włoskiego, mimo lat nauki, ukończonych studiów, zdanych certyfikatów… każde publiczne wystąpienie w języku obcym jest stresujące, zwłaszcza jeśli nasi słuchacze to nauczyciele włoskiego z Włoch).
  • Spotkanie było na wysokim poziomie merytorycznym. Wszyscy uczestnicy (w Rzymie ponad 200 osób) to ludzie na co dzień pracujący w zawodzie, po studiach specjalistycznych lub z certyfikatem glottodydatkycznym. Dlatego zarówno prezentacje, jak i rozmowy w grupach miały bardzo merytoryczny charakter.

Takie spotkania odbywają się regularnie nie tylko we Włoszech, ale również w Niemczech czy Francji. Informacje na ich temat znajdziecie na fanpage’u Almy na Facebooku lub na ich stronie.

Autorka: Katarzyna Ciszewska

Dodaj komentarz

Autor: admin

Witaj!

Uczysz włoskiego? Siebie lub innych? PassaParola to blog stworzony z myślą o Tobie.
Znajdziesz tu ciekawe strony i aplikacje do nauki, pomysły na wykorzystanie materiałów autentycznych, informacje o certyfikatach, kursach dla nauczycieli, wyzwania czytelnicze i inne dla uczących się włoskiego.
Kontakt: biuro@wloski.org
Social media:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress