Indicativo czy congiuntivo?

I

Włoski uchodzi za język prosty, łatwy i przyjemny. Oczywiście nie jest tak skomplikowany jak chociażby polski, jednak nie jest też całkiem bezproblemowy. Polacy z reguły nie mają problemów z włoską wymową, wielu z nas udaje się mówić jak rodowici mieszkańcy Italii. Jednak włoska gramatyka dla wielu jest trudna do przyswojenia. Dlaczego? Jednym z powodów może być fakt, że sami Włosi nie zawsze mówią w stu procentach poprawnie gramatycznie. Inny to wielość form koniecznych do nauczenia. Szczególnie nielubianym przez Polaków zagadnieniem jest tryb congiuntivo. Wiele osób poświęca mnóstwo czasu na ćwiczenie jego form, mimo to nie są w stanie swobodnie z nich korzystać podczas rozmowy. Nie są pewni, kiedy użyć jakiego trybu. Jest to o tyle istotne, że zmiana trybu niejednokrotnie całkowicie zmienia znaczenie wypowiedzi. Dlatego warto zagłębić się w tę tematykę.

Dziś polecamy Państwu bardzo ciekawy film ze strony Garzanti Linguistica, gdzie różnice pomiędzy poszczególnymi trybami wyjaśnia jeden z największych autorytetów w dziedzinie języka włoskiego, profesor Giuseppe Patota. Do każdego filmu załączono transkrypcję wypowiedzi profesora w formacie pdf.

Dostępne filmy: Il congiuntivo o l’indicativo?,Il congiuntivo: gli usi sbagliati, Il congiuntivo nella lingua italiana.

Polecamy!

Dodaj komentarz

Witaj!

Uczysz włoskiego? Siebie lub innych? PassaParola to blog stworzony z myślą o Tobie.
Znajdziesz tu ciekawe strony i aplikacje do nauki, pomysły na wykorzystanie materiałów autentycznych, informacje o certyfikatach, kursach dla nauczycieli, wyzwania czytelnicze i inne dla uczących się włoskiego.
Kontakt: biuro@wloski.org
Social media:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress