
Dla jednych przyjemna rozmowa, dla innych ogromny stres. Jak przebiega egzamin ustny CELI 3? Zobaczcie, co Was czeka.
Część ustna egzaminu CELI jest oceniana przez komisję przeprowadzającą egzamin zaraz po jego zakończeniu. Nie jest nagrywana jak ma to miejsce w przypadku egzaminów CILS.
Egzamin składa się kilku zadań. Po wejściu do sali egzaminacyjnej kandydat losuje swój zestaw, na który składają się:
- zdjęcie do opisania. Egzaminatorzy mogą zadać dodatkowe pytania związane z tematyką zdjęcia,
- krótki tekst, który należy streścić i odpowiedzieć na ewentualne pytania,
- “role-play”, czyli scenka do odegrania. Dialog rozgrywa się między kandydatem a egzaminującym, nigdy między dwoma kandydatami.
Egzamin rozpoczyna się od krótkiej prezentacji kandydata. Od poziomu B2 prezentacja nie jest brana pod uwagę przy ocenie (na poziomach A1-B1 jest oceniana podobnie jak reszta egzaminu). Mimo to warto przygotować kilka ciekawych, poprawnych zdań o sobie i pewnie zacząć rozmowę. Dobre pierwsze wrażenie na pewno Wam nie zaszkodzi.
Rozmowa trwa około 10-15 minut, przed przystąpieniem do egzaminu kandydat ma tyle samo czasu na przygotowanie. Rozmowa i przygotowanie odbywa się najczęściej w tej samej sali. Najprawdopodobniej podczas oczekiwania na swoją kolej będziecie słyszeć, co mówi inny kandydat. Najlepiej nie przysłuchiwać się tej osobie: czasu jest mało, a trzeba przeczytać tekst, pomyśleć o zdjęciu. Jeśli zaczniecie podsłuchiwać, najprawdopodobniej zaczniecie się porównywać z tą osobą. Po co Wam dodatkowy stres i wrażenie, że inni mówią o wiele lepiej od Was? To komisja oceni Wasze wystąpienia.
Podczas egzaminu wolno spoglądać do notatek przygotowanych po otrzymaniu pytań, ale nie można z nich czytać. Dlatego przygotujcie sobie plan wypowiedzi w punktach oraz dwa-trzy “awaryjne zwroty”. Chodzi o uniwersalne zdania, których moglibyście użyć w sytuacji kryzysowej, kiedy się zablokujecie, na przykład Scusate, mi sono confusa, solo un momento, fatemi pensare un attimo.
Egzaminatorzy nie będą Was poprawiać, więc mówcie pewnie i nie czekajcie na reakcję z ich strony. Ale słuchajcie uważnie, co do Was mówią: to praktykujący nauczyciele, jeśli zrobiliście błąd, na pewno powtórzą poprawnie to samo słowo/zwrot.
Banalne, ale prawdziwe: nie denerwujcie się. Egzaminatorzy chcą, żeby Wam dobrze poszło. Jeśli podczas egzaminu zestresujecie się, powiedzcie o tym komisji, odetchnijcie, uspokójcie się. Chwilowa blokada nie ma wpływu na ocenę Waszej wypowiedzi. Ale uwaga! Komisja będzie dla Was miła, taki ma obowiązek, ale to nie znaczy, że egzamin zdaliście czy że szczególnie dobrze Wam poszło. Wyniki dostaniecie po trzech miesiącach.
Jeśli po wyjściu z sali egzaminacyjnej zdacie sobie sprawę, że popełniliście kilka razy ten sam błąd, spokojnie. Będzie policzony tylko raz.
Egzaminatorzy będą się do Was zwracać w formie grzecznościowej Lei, a Wy również formalnie powinniście odpowiadać. Przed egzaminem warto przećwiczyć ustne użycie imperativo formale, na przykład z włoskimi znajomymi.
Katarzyna Ciszewska
Autorka jest lektorką włoskiego z uprawnieniami egzaminatorki CELI. Zdawała CELI 3 i CELI 5., więc zna egzaminy z obu stron.