
Mam na imię Marysia i dzisiejszy post publikuję dla Was dzięki życzliwości administratorów bloga passaparola.pl. Chciałabym się podzielić z Wami swoimi przemyśleniami na temat tego jak przygotować się do egzaminu CELI.

Ciao a tutti!
Mam na imię Marysia i dzisiejszy post publikuję dla Was dzięki życzliwości administratorów bloga passaparola.pl. Chciałabym się podzielić z Wami swoimi przemyśleniami na temat tego jak przygotować się do egzaminu CELI, bo samo pytanie czy warto zdobywać certyfikaty językowe uważam za retoryczne: nauka języka oraz późniejsze formalne potwierdzenie jego znajomości jest zawsze cenne! I choć aktualnie taki dokument może wydawać się nam zbędny, nie możemy wykluczyć, że w przyszłości niespodziewanie stanie się potrzebny na naszej zawodowej, ale też prywatnej drodze. Jeśli więc uczycie się języka i chcecie rozwijać swoje umiejętności, pomyślcie o certyfikacie.
Oswajanie przeciwnika
Egzamin CELI organizowany jest na pięciu poziomach zaawansowania, od A2 (CELI 1) do C2 (CELI 5), więc przygotowania do niego można rozpocząć już po bardzo solidnym pierwszym roku nauki. Kwestię tego, czy warto rozpocząć swoją przygodę z CELI od niższych poziomów i później sukcesywnie decydować się na kolejne etapy po dalszych latach nauki pozostawiam waszej ocenie. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, czy też czystej chęci formalnego sprawdzenia własnych umiejętności. Bez względu na to do egzaminu na jakim poziomie zdecydujecie się podejść sam proces przygotowania do niego przebiegać będzie podobnie.
Według mojej oceny kluczową kwestią jest oswojenie naszego przeciwnika, czyli samej struktury egzaminu. Przeanalizuj więc dokładnie z jakich elementów będzie składał się Twój egzamin i jakie typy ćwiczeń się na nim pojawią. W tym celu dobrze jest przejrzeć publikowane arkusze egzaminacyjne z minionych lat.
W przypadku IL CELI 3 (poziom B2), który zdawałam, część pisemna zawsze podzielona jest na 4 części, a każda z nich ma stałe typy zadań, takie jak m.in. dwa teksty do przeczytania i odpowiedzenie na pytania do nich, uzupełnienie luk w tekście, skonstruowanie samodzielnej odpowiedzi na pytania do tekstu, itd.
Jeśli dobrze poznacie typy zadań, jakie będziecie musi wykonać podczas egzaminu poczujecie się znacznie pewnej.
Myśl jak autor egzaminu
Wiedząc jaką strukturę będzie miał Twój egzamin pora na pracę nad rozwiązywaniem zadań. Na początek zacznij od przeanalizowania ich razem z kluczem. Pozwoli to lepiej wczuć się w sposób myślenia autora egzaminu i ułatwi nabycie odpowiedniej metodyki udzielania odpowiedzi. Stopniowo przejdź do samodzielnego rozwiązywania ćwiczeń i później sprawdzaj je z kluczem. Analizuj swoje odpowiedzi i staraj się zrozumieć dlaczego popełniłeś błąd. Z czasem nabierzesz umiejętności eliminowania błędnych odpowiedzi i wypracujesz schematy postępowania w przypadku poszczególnych typów zadań.
Działaj z rozpędem!
Analizując konstrukcję egzaminu i typy zadań zwróć uwagę na czas potrzebny na ich wykonanie. Pamiętaj, że egzamin trwa długo, a w czasie jego pisania udzieli Ci się stres i zmęczenie. Dobrze więc wiedzieć wcześniej ile czasu jest przewidziane na poszczególne jego części.
Rozwiązując próbne testy zawsze wyznaczaj sobie krótszy czas na ich rozwiązanie niż ten, którym będziesz dysponować w czasie egzaminu. Ta strategia naprawdę się opłaca! Jeśli przyzwyczaisz się do szybkiego, metodycznego działania, w trakcie prawdziwego egzaminu będziesz spokojniejszy mając świadomość kilkuminutowego zapasu na dokonanie korekt, czy zastanowienie.
Planuj dobrze
Gdy oswoisz się z formą egzaminu, pora pomyśleć o gruntownej powtórce wiedzy. W zależności od poziomu egzaminu do którego przystępujesz sprawdź, znajomość jakich zagadnień będzie od Ciebie wymagana. Zrób dokładną listę. Będzie niezbędna do stworzenia planera.
Zaufaj mi, dobra strategia naprawdę popłaca, bo dzięki temu nie będziesz się martwić tym, że zapomniałaś coś powtórzyć.
Formę planera wybierz według własnych upodobań, ale może być to kalendarz w którym wszystko sobie rozpiszesz, duże arkusze papieru, czy też gotowe szablony do tworzenia planerów, jakie można pobrać bezpłatnie w Internecie. Ja stworzyłam dla siebie tabelkę, w której rozpisałam plan nauki na cały tydzień, z podstawowym podziałem zagadnień.
Zachęcam do używania różnych kolorów pisaków, zakładek, podkreślaczy. Dzięki nim Twój grafik działania stanie się dla Ciebie czytelniejszy i bardziej przejrzysty.
Teraz pora na żmudną pracę i naukę. Nie bierz jednak na swoje barki zbyt wiele na raz.
Planuj rozsądnie biorąc pod uwagę niezbędny czas na odpoczynek, oraz to, że czasem będą zdarzać się sytuacje, gdy nie będziesz mógł poświęcić tyle czasu na naukę ile przewidywałeś. Miej więc w swoim planerze dni na powtórki extra by móc nadrobić niespodziewane zaległości w stworzonym wcześniej harmonogramie.

I choć może nie powinnam zachęcać do takiego działania, to jednak gdy przed zbliżającą się egzaminem naprawdę nie będziesz się czuć pewnie, warto rozważyć podejście do egzaminu za kilka miesięcy przy okazji kolejnej sesji. To ważny moment, wymagający Twojej świadomej decyzji i przemyślenia. Zastanów się więc dobrze.
Różnorodność popłaca
Staraj się by Twoja nauka była jak najbardziej różnorodna. Jeśli skupisz się tylko na szlifowaniu testów egzaminacyjnych szybko znienawidzisz język włoski i całkiem zniechęcisz się do nauki.
Ważne jest by uczyć się… również nie mając pozornej świadomości nauki, a więc czytaj artykuły w języku włoskim, słuchaj radia, oglądajcie filmy, rozmawiaj i pisz z Twoimi Włoskimi znajomymi. Dzięki temu nabierz swobody, oswoisz się z językiem, a także lepiej przygotujesz się do egzaminu, który również ma część ustną i ćwiczenia ze słuchu w części pisemnej.
Strach ma wielkie oczy
Przystępując do egzaminu pamiętaj banalną prawdę, że strach nie jest dobrym doradcą. Staraj się go przezwyciężyć najpierw rozwiązując te zadania, które zawsze nastręczały Ci najmniej problemów. Jeśli czegoś nie jesteś pewny – wróć do ćwiczenia za chwilę, ale metodycznie działaj dalej.
W czasie egzaminu ustnego nie bój się mówić. Warto używać nawet najprostszych konstrukcji gramatycznych, ale pamiętaj o ich poprawności. Tu liczy się komunikatywność i unikanie niezręcznej ciszy. Rozgadaj się i nie martw się, że Twoja wypowiedź zostanie oceniona jako banalna. Najistotniejsze by odnosiła się do tematu egzaminu i była możliwie ciągła.
A gdyby coś poszło nie tak…
Zdawalność egzaminów IL CELI jest dość wysoka, niestety zawsze coś może pójść nie tak. Nie jest to jednak koniec świata! Pamiętaj, że w przypadku zdania tylko jednej części egzaminu (pisemnej lub ustnej) masz rok na poprawę części niezaliczonej. Po upływie roku konieczne jest powtórzenie całego egzaminu. Niezdanego egzaminu nie traktuj jednak jako całkowitej porażki. Przygotowując się do niego wiele się uczyłeś, dzięki czemu Twoja znajomość języka stała się jeszcze lepsza. Odsuń również od siebie poczucie niepełnego przygotowania. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że do egzaminu takiego jak IL CELI chyba nigdy nie można czuć się w pełni przygotowanym! Każdy język jest żywym, ewoluującym tworem, zawsze więc możesz napotkać na nowe słowa, czy rzadko używane synonimy dobrze Ci znanych pojęć – więcej nawet, w trakcie egzaminu natkniesz się na nie na pewno, bo to jest właściwością IL CELI. Zdaj się na Twoją intuicję i inteligencję! Wówczas z całą pewnością będziesz mógł się pochwalić całemu światu zdaniem IL CELI. In bocca al lupo! :-)
Nauka od zera, ile realnie potrzeba czasu, by zdać CELI 3?
To zależy od bardzo wielu czynników, np czy ktoś zna inne języki na takim poziomie, jak szybko się uczy. Najlepiej porozmawiać z doświadczonym lektorem/egzaminatorem na żywo :)