Liczebniki: jak je opanować i utrwalić

L

Ludzkość dzieli się na dwie grupy: pierwsza zapamiętuje nazwy liczebników w języku obcym szybko i skutecznie na początku nauki języka i do końca życia używa ich poprawnie. Ba, nawet rozumie, kiedy ktoś inny szybko je wymawia. Druga grupa wręcz przeciwnie. Test z liczebników w szkole zaliczą, ale nawet będąc już na poziomie B2 zastanawiają się, czy 70 to na pewno nie będzie diciassette i wzdychają, jeśli muszą przeczytać na głos jakiś rok. Tekst ten kieruję do tej drugiej grupy, jeśli należysz do pierwszej nie czytaj dalej.

Są różne strategie radzenia sobie z liczebnikami. Moja współpracowniczka Valentina podczas niedawnego lotu na Sycylię spotkała dziewczyną bardzo dobrze mówiącą po włosku. Płynnie, komunikatywnie. Jednak za każdy razem, gdy miała powiedzieć jakąś liczbę, zaczynała liczenie od jednego. Na przykład chciała powiedzieć: lecę na Sycylię na 8 dni. Vado in Sicilia per uno, due, tre, quattro, cinque, sei, setto OTTO!! giorni.  Strategia skuteczna, ale czasochłonna i stresująca dla użytkownika. Wiem, co mówię, bo czasami jestem zmuszona zastosować ją, kiedy chcę coś powiedzieć po gruzińsku. Właśnie te sytuacje zainspirowały mnie do poszukiwań rozwiązania. Dla mnie jest nim aplikacja 50 languages.

Kilka uwag:

Aplikacja w postawowej wersji jest darmowa, ale zawiera reklamy. Bywają one bardzo denerwujące. Nie należy się nimi zniechęcać, a gdyby kogoś bardzo wkurzały to można opłacić wersję bez reklam.

Używam tej apki tylko do ćwiczenia liczebników i takie użycie opisuję, ale jest tam również kurs włoskiego słownictwa, gramatyki, różne ciekawe materiały.

 

Największą zaletą aplikacji jest możliwość ćwiczenia liczebników na wyrywki, a nie po kolei, jak z reguły są prezentowane.

Mój interfejs jest po włosku i angielsku, ale jako znany sobie język możecie wybrać polski lub inny.

 

 

Krok pierwszy: nauka

Jeśli jesteście początkujący, w aplikacji możecie posłuchać wymowy liczebników. Najprostsza opcja.

Krok drugi: rozumienie tekstu pisanego

 

Aplikacja prezentuje liczebnik, trzeba znaleźć jego zapis cyframi. Dla utrudnienia można sobie zakryć ręką podane cztery opcje i spróbować rozszyfrować samodzielnie, o co chodzi. Kiedy wybierzecie odpowiedź (niezależnie od tego, czy wybierzecie odpowiedź poprawną czy błędną) dana liczba zostanie wymówiona przez Włocha i Włoszkę. A więc jeśli wybierzecie źle, to dowiecie się, jak się rzeczywiście nazywa po włosku ta liczba.

Krok trzeci: rozumienie tekstu mówionego

Moja ulubiona część aplikacji. Lektor i lektorka czytają liczbę, a my musimy zrozumieć.

Tutaj również można sobie utrudnić życie i zakryć podane opcje.

 

Kilka uwag na koniec

W ćwiczeniach w aplikacji liczebniki podzielone są na zestawy po 10. Można takiego zestawu wysłuchać/przeczytać go w naprawdę krótkim czasie (w tramwaju, w kolejce, nawet czekając na rozpoczęcie zajęć).

U siebie samej zauważyłam największe efekty, kiedy korzystałam z aplikacji codziennie. Gruzińskie liczebniki są nieco wredne, a przynajmniej ja mam duży problem ze zrozumieniem, gdy ktoś w telewizji mówi szybko “siedmdziesiąt osiem“. Dzięki codziennemu korzystaniu z aplikacji o wiele częściej rozumiem, jaka to liczba i szybciej sama produkuję nazwy liczebników, kiedy moja nauczycielka (pozdrawiam ją oczywiście) pyta: a która to strona? A które to ćwiczenie? 

Aplikacji można używać na wiele sposobów, na przykład czytać na głos wszystkie podane opcje odpowiedzi i sprawdzać, czy mieliśmy rację (wystarczy na nie kliknąć i zostaną odczytane). Ale wystarczy “przerobić” jeden zestaw 10 liczebników dziennie, aby zobaczyć znaczącą poprawę. Wiem to po sobie i gorąco polecam :)

 

Aplikacja dostępna na Androida tutaj.

Aplikacja dostępna w App Store tutaj.

Autorka: Katarzyna Ciszewska

Dodaj komentarz

Witaj!

Uczysz włoskiego? Siebie lub innych? PassaParola to blog stworzony z myślą o Tobie.
Znajdziesz tu ciekawe strony i aplikacje do nauki, pomysły na wykorzystanie materiałów autentycznych, informacje o certyfikatach, kursach dla nauczycieli, wyzwania czytelnicze i inne dla uczących się włoskiego.
Kontakt: biuro@wloski.org
Social media:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress