O autorce

O

Nazywam się Katarzyna Ciszewska, uczę języka włoskiego. Jestem właścicielką Szkoły Języka Włoskiego AL DENTE w Łodzi. Blog PassaParola.pl prowadzę z przerwami od 2011 roku.

Kontakt: biuro@wloski.org

Zainteresowania zawodowe

Od samego początku pracowałam z uczniami dorosłymi. Jestem przekonana, że każda osoba, w każdym wieku jest w stanie nauczyć się podstaw języka obcego. Najlepszym tego przykładem jest praca mojej przyjaciółki Karin, która uczy imigrantów niemieckiego w Berlinie. Na jej kursach podstaw języka są w stanie nauczyć się nawet dorośli analfabeci (w tym przypadku również osoby posługujące się jedynie alfabetem arabskim), po pięćdziesiątce, które nie znają żadnego języka obcego. Oczywiście takie osoby uczą się inaczej niż młodzież. Ale skoro oni mogą, to dlaczego polscy dorośli nie? Stąd moje zainteresowanie koncepcją uczenia się przez całe życie.

Staram się być na bieżąco z nowinkami technologicznymi, aplikacjami do nauki. Uważam, że my lektorzy powinniśmy znać i umieć polecić odpowiedniej osobie każdą z nich. Jednak moim prawdziwym konikiem jest uczenie analogowe, z długopisem i kartką papieru w rolach pomocy naukowych. Bliska jest mi koncepcja Dogme language teaching, a także obawy niemieckiego psychiatry Manfreda Spitzera dotyczące roli technologii w naszym życiu.

Doświadczenie

Pracowałam z różnymi grupami wiekowymi dorosłych, od studentów italianistyki Uniwersytetu Łódzkiego po seniorów z Bałuckiego Ośrodka Kultury RONDO. Uczyłam w kilku łódzkich szkołach angielskiego i włoskiego, a w 2010 założyłam swoją szkołę – AL DENTE. Szkoła powstała z myślą o dorosłych, którzy mają mało czasu, dużo na głowie, a mimo to chcą uczyć się włoskiego. Od początku prowadzimy kursy w małych grupach (do 6 osób), raz w tygodniu. Od 2018 nasza szkoła jest akredytowanym centrum egzaminacyjnym Università per Stranieri di Perugia (certyfikaty CELI i DILS-PG). Jesteśmy także członkiem stowarzyszenia Italian in Italy, które działa na rzecz zapewnienia wysokiej jakości nauczania języka włoskiego dla obcokrajowców we Włoszech i na świecie.

Na przestrzeni lat miałam przyjemność współpracować z wieloma wspaniałymi lektorami. W roku szkolnym 2021/2022 nasz zespół składa się z trzynastu osób: specjalistów, italianistów i native speakerów z doświadczeniem w nauczaniu. Od 2017 roku prowadzę szkolenia wewnętrzne z zakresu glottodydaktyki.

Kwalifikacje

W 2016 roku zdałam egzamin CELI 5 (poziom C2), na ocenę A.

Rok później zdałam również na ocenę A egzamin dla nauczycieli języka włoskiego DILS-PG “Didattica dell’Italiano Lingua Straniera” drugiego stopnia.

W kolejnym roku zostałam zaproszona przez Università per Stranieri di Perugia na pierwszy w historii tej instytucji kurs “formatori DILS PG”. Po jego zakończeniu i zdaniu egzaminu otrzymałam uprawnienia do prowadzenie kursów przygotowujących do egzaminu DILS PG. Od tego czasu pracuję w Polsce z lektorami włoskiego chcącymi zdawać DILS-PG. Nasza szkoła AL DENTE jest również centrum egzaminacyjnym, w którym można przystąpić do sesji DILS kilka razy w roku. Jestem jedyną osobą pochodzącą spoza Włoch, która posiada uprawnienia formatrice DILS-PG.

Jestem również aktywną egzaminatorką CELI (Certificati di conoscenza della lingua italiana), od 2018 roku egzaminowałam w czasie wszystkich sesji.

Pierwszym kierunkiem studiów, jaki ukończyłam, była etnologia na Uniwersytecie Łódzkim. W ramach pracy magisterskiej prowadziłam badania terenowe w Palermo (gdzie byłam również na stypendium Erasmus). Dotyczyły one Festynu św. Rozalii, patronki miasta. Kolejną pracę magisterką, tym razem na italianistyce, napisałam pod kierunkiem profesora Artura Gałkowskiego.

Co roku uczestniczę kursach dla nauczycieli i konferencjach w Polsce i we Włoszech, więcej nt. na moim profilu LinkedIn.

Jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Filologicznego.

Witaj!

Uczysz włoskiego? Siebie lub innych? PassaParola to blog stworzony z myślą o Tobie.
Znajdziesz tu ciekawe strony i aplikacje do nauki, pomysły na wykorzystanie materiałów autentycznych, informacje o certyfikatach, kursach dla nauczycieli, wyzwania czytelnicze i inne dla uczących się włoskiego.
Kontakt: biuro@wloski.org
Social media:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress