PassaPowtórka: il congiuntivo

P

PassaPowtórka: to gruntowna powtórka jednego zagadnienia gramatycznego lub zakresu słownictwa. 

W tym poście znajdziecie zebrane ćwiczenia dotyczące congiuntivo.

Wszystko dostęne legalnie i za darmo online.

Ćwiczenia są różnego typu: pdf do wydrukowania, ćwiczenia na słówka online, które same się sprawdzają, różnego typu filmy edukacyjne.  

Nie musicie robić wszystkich ćwiczeń! Wybierzcie to, co najbardziej Wam odpowiada.


Congiuntivo to tryb, którego nie mamy w języku polskim i chyba dlatego obrósł w pokaźną mitologię i wiele osób się go boi. Nie tylko w Polsce. Chyba żadne inne zagadnienie gramatyczne nie doczekało się tylu indywidualnych opracowań: Viva il congiuntivo, Il congiuntivo (rewelacyjna, bardzo zabawna książka) czy też Congiuntivo, che passione .

Dlaczego przeraża?

Congiuntivo najczęściej pojawia się na kursach włoskiego na poziomie B1. Może to być rzeczywiście szok. Uczysz się już ileś czasu, mówisz, rozumiesz prawie wszystko, we Włoszech nie masz żadnych problemów z komunikacją, znasz czas przyszły, czasy przeszłe mniej więcej już poprawnie wykorzystujesz i nagle: bach! Okazuje się, że przez te wszystkie lata Twoje wypowiedzi poprzedzone Penso che były niepoprawne. I nikt Ci tego nie powiedział! A potem dowiadujesz się, że ich (tych congiuntivów) są czterech. Każdy by zwątpił.

Drugi powód to ogromna nonszalancja, z jaką nawet wykształceni Włosi podchodzą do congiuntivo. Jego używanie uznawane jest za eleganckie, poprawne, w pewnych kręgach wymagane, a użycie niepoprawne to prawdziwe faux pas. Ale już w prywatnych rozmowach ze znajomymi ci sami Włosi często congiuntivo pomijają, zastępują trybem oznajmującym w tych samych strukturach, gdzie jeszcze chwilę temu było obowiązkowe, i nie widzą w tym problemu. Problem mamy my uczący się, którzy przecież chcemy mówić jak Włosi, dlatego ich słuchamy i nimi się inspirujemy.

Może pamiętacie, że w roku 2017 furorę zrobiła piosenka poświęcona problemom z naszym trybem:


Czy wobec tego naprawdę jest aż tak źle z congiuntivo i to wśród samych Włochów? Ciekawie do tematu odniósł się Roberto Tartaglione w video przygotowanym dla Alma Edizioni:

W rzeczywistości same formy congiuntivo nie są szczególnie trudne do nauczenia. Podstawowe zasady użycia również. Zachowajmy spokój i uczmy się trybu congiunivo jak każdego innego czasu czy trybu.

Nauka może być tym przyjemniejsza, że włoska blogosfera i YouTube jest pełen darmowych materiałów na ten temat. Każdy szanujący się youtuber uczący włoskiego mam na swoim kanale chociaż jeden film o tym trybie. Wybrałam kilka najpełniejszych ująć i najbardziej profesjonalnych nauczycieli.

Mnóstwo jest też ćwiczeń gramatycznych. To daje nam naprawdę duże szanse nauki i praktyki. Szczególnie polecam:

Teoria i ćwiczenia (bez klucza) od Edilingua: http://www.edilingua.it/Upload/gr2_pagine.pdf

Teoria i odmiany: https://www.ellci.it/congiuntivo-presente-esercizi-pdf/

Mnóstwo ćwiczeń, same się sprawdzają: http://www.oneworlditaliano.com/italiano/esercizi_verbi_italiani.htm

Dalsze ćwiczenia, też same się sprawdzają: http://telelinea.free.fr/italien/congiuntivo.htm

Ćwiczenia od Impariamo Italiano:

Esercizi sull’utilizzo del congiuntivo presente e del congiuntivo passato

http://www.impariamoitaliano.com/uso_del_congiuntivo_presente.htm

Esercizi sull’utilizzo del congiuntivo e dell’indicativo http://www.impariamoitaliano.com/uso_del_congiuntivo.htm

Esercizi sull’utilizzo del congiuntivo imperfetto e del congiuntivo trapassato

http://www.impariamoitaliano.com/uso_del_congiuntivo_imperfetto.htm

I jeszcze: http://www.italianonline.it/eserciziintermedi.html

Bez odpowiedzi, w użyciu ciekawe zwroty https://www.pul.it/cattedra/upload_files/16350/E55%20Esercizio%20congiuntivo%20-%202.pdf

Bez odpowiedzi http://italianoperstranieri.mondadorieducation.it/wp-content/uploads/2016/09/B1_grammatica_06.pdf

Trochę ćwiczeń dostępne też tutaj.

Polecam również propozycje od Loeschera. Są to materiały głównie dla nauczycieli, do wykorzystania na zajęciach: gry czy po prostu gotowe lekcje. Dostępne tutaj.

Jak układają Wasze relacje z congiuntivo? Słyszycie go w piosenkach? U znajomych Włochów? Używacie go świadomie czy staracie się omijać?

1 komentarz

Autor: admin

Witaj!

Uczysz włoskiego? Siebie lub innych? PassaParola to blog stworzony z myślą o Tobie.
Znajdziesz tu ciekawe strony i aplikacje do nauki, pomysły na wykorzystanie materiałów autentycznych, informacje o certyfikatach, kursach dla nauczycieli, wyzwania czytelnicze i inne dla uczących się włoskiego.
Kontakt: biuro@wloski.org
Social media:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress