
Dziś chciałabym Wam polecić gry językowe wydawnictwa ELI. Poniżej przedstawiam krótką listę zalet tych gier w pracy z dorosłymi, następnie oddaję głos lektorom włoskiego, którzy opowiedzą o swoich ulubionych grach i jak ich używają.
Do tego poniżej kod zniżkowy -10% na wszystkie gry włoskie ważny do 10 maja 2019.
Zalety gier ELI:
- są ciekawostką na zajęciach, elementem nowości, ożywiają lekcję. Umiejętnie wykorzystane czynią zajęcia interesującymi, ale i przydatnymi dla dorosłych uczestników.
- są proste w obsłudze. Instrukcje są napisane łatwym do zrozumienia językiem (po polsku i włosku). Gry nie wymagają długich przygotowań przed wykorzystaniem na zajęciach.
- można ich używać na wiele sposobów. Mają ciekawą szatę graficzną, nadają się doskonale nie tylko do ćwiczenia danego zagadnienia. Np. grę Prepara la valigia można wykorzystać również z grupami zaawansowanymi, ćwicząc np. formy condizionale czy periodo ipotetico (na miejscu tej pani, założyłabym….). Podobnie grę Come stai?, można wykorzystać ucząc/powtarzając części ciała, ale także ćwicząc condizionale czy imperativo (rady dla danej chorej osoby). Gra Chi è? to oczywiście powtórka słów związanych z wyglądem zewnętrznym, ale też idealna do ćwiczenia congiuntivo presente. Wtedy gra nazywa się np. Agenzia matrimoniale, należy dobrać osoby z obrazków w pary i wyjaśnić, dlaczego akurat takie zestawy. Oczywiście używając sformułowań Penso che, Sembra che itp. Niektóre gry można wykorzystać dosłownie na każdej lekcji, np. Generatore delle domande. Ta gra pozwala produktywnie spędzić ostatnie 5 minut lekcji, najprostsza wersja: rzuć kostką i zadaj pytanie dotyczące planów na weekend, zaczynające się od tego słowa.
- są niedrogie, a korzystać z nich można wielokrotnie z tą samą osobą/grupą. Dodatkowy kod zniżkowy niżej.
- dla ułatwienia na większości gier autorzy wskazali poziom, od którego można korzystać z gry w wersji opisanej w instrukcji.
Opinie lektorów:
Wydawnictwo Eli ma w swoim asortymencie wiele różnorodnych i przydatnych gier z których chętnie i często korzystam w czasie moich zajęć. Ich największą zaletą dla mnie, jako nauczycielki języka włoskiego jest fakt, że idealnie sprawdzają się już na poziomie A1 i gwarantują moment oderwania się od tradycyjnych ćwiczeń i pracy z książką przy jednoczesnym powtórzeniu materiału w alternatywny i zachęcający sposób. Gra, która jest dla mnie niezastąpiona, idealna już w pierwszej fazie nauki podczas wprowadzania ”godzin” to IL DOMINO DELLE ORE – świetnie skonstruowana i dająca możliwość gry na kilku poziomach trudności: wskazywanie czasu do pół godziny, do 15 min, do 5 min dokładności oraz powtórzenie wszystkich wersji podawania godzin po włosku.
Następną grą, którą uwielbiam i sama jak dziecko nie mogę się doczekać jej użycia pod koniec zajęć to L’ISOLA DELLE PREPOSIZIONI – gra ma fantastyczną grafikę i jej celem jest powtórzenie przyimków miejsca. Słówka użyte w grze są dosyć trudne, ale na tyle zabawne i łatwe do rozszyfrowania na podstawie szaty graficznej, iż nie stanowi to problemu.
Kolejną grą, którą odkryłam niedawno, ale na pewno będę często jej używać, jest LA LISTA DELLA SPESA – zawiera karty z produktami spożywczymi i karty z listami zakupów. Jest idealnym narzędziem do powtarzania słownictwa, dialogu w sklepie i przede wszystkim zaimków dopełnienia bliższego, ale jej świetym wariantem jest także narysowanie na tablicy lub na kartonach piramidy żywnościowej LA PIRAMIDE ALIMENTARE i uzupełnianie jej licznymi produktami z kart przy okazji powtarzając lub wprowadzając nowe słownictwo. Polecam także sprawdzone i bardzo lubiane przez moich moich studentów LE DOMANDE A CATENA – do ogólnego powtórzenia po wprowadzeniu czasu przeszłego (passato prossimo) – dwa rodzaje kart pomarańczowe (prostsza wersja) i niebieskie od poziomu A2.
Martyna Żegota, Prima Classe
Gra “Il domino delle ore“. Fajnie się sprawdza, pomaga ośmielić co bardziej skrytych uczniów do używania godzin w poprawny sposób :)
Jędrzej Bąk, Szkoła AL DENTE
Spośród gier wydawnictwa ELI mam dwie ulubione. Pierwsza to “Domande a catena” .
Gra jest świetna, bo ma dwie części. Jeden plik kart przeznaczony jest dla niższego poziomu, a drugi dla bardziej zaawansowanego, gdzie dominuje tryb przypuszczający. Można ją wykorzystać zarówno do zajęć w grupie, jak i lekcji indywidualnych.
Druga moja ulubiona gra tego wydawnictwa to “Il domino della giornata”. Lekcje prowadzone w grupie są bardzo zabawne. Wykorzystuję ją do ugruntowania znajomości czasów (teraźniejszego, przeszłego dokonanego oraz przyszłego) albo do ich powtarzania.
Ewa Moskal, IL SOLE
– nome molto facile, garantisce la conversazione;
– aiuta a prendere familiarità con le parti del corpo;
– le immagini sono molto intuitive ed è semplice associare al “mal di…” la parte del corpo;
– alcune tessere contengono il nome del sintomo ed è bello sentire la classe dare consigli o giocare ai farmacisti;
– utile anche per i ripassi (parti del corpo, lessico legato alla cura personale, imperativo, condizionale)
Valentina Capizzi, Szkoła AL DENTE
Uwzględnia czasowniki, które stanowią bazę do konwersacji na różne tematy. Bardzo uniwersalna, karty można wykorzystywać na wiele sposobów: ćwiczenie odmiany, układanie zdań, zadawanie pytań, układanie historyjek i wiele innych.
Preposizioni to dla sluchaczy dosyć trudny i niewdzieczny temat, gra poprzez zabawną formę odczarowuje to zagadnienie gramatyczne.
Izabela Rynkowska, Szkoła AL DENTE
Kod zniżkowy: do 10 maja 2019 na hasło PassaParola 10% zniżki na włoskie gry ELI. Hasło należy wpisać w komentarzu do zamówienia i poczekać na wiadomość zwrotną z ostateczną kwotą do zapłaty.
Wszystkie gry we włoskiej wersji językowej: tutaj.
Strona wydawnictwa: tutaj.
Czekamy na Wasze opinie o grach, w komentarzach i mailowo biuro@wloski.org
Autorka: Katarzyna Ciszewska